"ANALİZ / Teknik Analizde Uyumsuzluklar"

ANALİZ / Teknik Analizde Uyumsuzluklar


Teknik analizde kullanılan her bir göstergenin kendine özel alım satım sinyali üretme koşulu vardır. Gösterge ve fiyat hareketleri arasındaki farklılık olarak da ifade edilen uyumsuzluklar önemli sinyallerdir. Uyumsuzluklar trend dönüşlerinin habercisidir ve yatırımcılara önemli fırsatlar sunar. Uyumsuzlukların tespitinde yapılacak öncelikli çalışma fiyat ve gösterge grafiği üzerinde trend çalışması yapmaktır. 

Alım yönünde sinyal üreten uyumsuzluklar pozitif uyumsuzluk, satım yönünde ki uyumsuzluklar ise negatif uyumsuzluk olarak adlandırılmaktadır. Buradaki detay ise alış yaparken dip seviyelerinin oluşturduğu sinyallere, satışlar için ise tepe seviyelerinin oluşturduğu sinyallere bakmaktadır.

Pozitif Uyumsuzluk: Pozitif uyumsuzluklar, fiyatların düşüş trendinde olduğu, yani her yeni fiyat çizgisinde diplerin daha aşağı seviyede oluştuğu durumlarda söz konusudur. Fiyat seviyeleri yeni dipler yaparken gösterge dipleri buna uyum sağlamıyor ve daha yüksek seviyelerde oluşuyorsa, piyasanın alım yönünde trend değiştireceği beklentisi oluşmalıdır. Fiyat dipleri ile gösterge dipleri birbirleri ile uyumlu hareket ediyorsa, yani bir uyumsuzluk yoksa düşüş trendi teyit edilmiş olur.

Negatif Uyumsuzluk:  Negatif uyumsuzluklar fiyatların yükseliş trendinde olduğu, yani her yeni fiyat çizgisinde tepelerin bir önceki tepe seviyesine göre daha yukarıda oluştuğu durumlarda söz konusudur. Fiyatlar yeni tepeler yaparken gösterge bir önceki tepesini geçemiyor ve yeni tepeler daha aşağıda kalıyorsa, piyasanın satış yönünde trend değiştireceği beklentisi oluşmalıdır. Fiyat tepeleri ile gösterge tepeleri birbirleri ile uyumlu hareket ediyorsa, yükseliş trendi teyit edilmiş olur.

Bir Yorum Yazın