"Mum Analizi"
MUM

Mum Analizi


Forex'de yeni başlayan Trader adaylarının yol haritasın da öğrenmesi gereken bir konudur. Mum analizi sayesin de ileri de oluşacak yeni hareketlerin tahmin başarısını geliştirirsiniz.

Mum çubuklarını anlatan eğitmenler fiyat hareketini kapsayan alanları anlatırken farklı terimler kullansada, işin özü yatırım kısmında daha çok mumların grup şeklin de yorumlanması ve örneğin o saat barı için en çok ne kadar yükseldiği yazılım dilinde High anlatım dilinde üst fitil, gölge, iğne gibi adlandırmalarla yapılır. En çok ne kadar düştüğü ise yazılım dilinde Low olarak belirtilse de eğitmenler alt fitil, iğne, gölge gibi adlandırmalar yapmaktadır.

Burda öğrenilmesi gereken en önemli konunun bu iğnelerin fiyatın yönü hakkında size kaliteli bilgi sunmasıdır. Bu bilgi Ekonomik Haber'lerin ani hareketleri için uygun değildir.

Burda en önemli konuda alt fitillerin trendin dibinde oluşması, destek direnç çizgilerine denk gelmesi yükselişi, üst fitillerin ise trendin tepesinde oluşması yine destek direnç seviyelerine denk gelmesi mümkündür.

Piyasa fiyatları aşağı yukarı oynatacağından bar hareketleri yani mum hareketlerinin analizlerini yaparken en düşük zaman dilimi olarak H1 seçmeniz size daha doğru bilgi verebilir

Ayrıca mumları izledikçe çok farklı değerler ve değişkenlerle hareket ettiğini göreceksiniz. Mum kuralları belli olsa da o kurallara uymadıklarını zaman zaman göreceksiniz. Şimdi bu bilgileri göz önüne alarak size verdiğimiz link ile mum tipleri hakkında bilgi öğrenmeye başlayabilirsiniz.

https://www.candlesticker.com/Introduction.aspx?lang=tr

Aşağıdaki kitabı inceleyin bu konuda uzman olan Steve Nison önemli bilgiler veriyor. Kitap dili ingilizcedir.
Yazar : Steve_Nison Kitap Adı : Japanese Candlestick Charting_Techniques

Ayrıca güçlü uzun mum çubukları trend dönüşlerini etkilemek için grafik okuma da en önemli konulardan biridir.

Bunun dışında mum açıları, mum hızları, dalga derinliği ileri de merak edip araştıracağınız konular arasında olacaktır.

Mum formasyonların da öğrenmeniz gereken en önemli konu ise Engulf barlardır. Bu bar grubu dönüşleri göstermektedir. Bu mum tiplerini yakalayan özel indikatörler mevcuttur. Fiyat hareketlerin de ortaya çıkınca uyarı verirler. Engulf barları incelerseniz ve kendinizi bu konuda geliştirirseniz grafik okuma da önemli bir adım ilerlemiş olursunuz.

  Grafikte görüldüğü gibi önceki barın altında kapama ve önceki barın       üstünde kapama yapılıyor. Bu hareketler mum fitili ile gerçekleşince, trendin tepe ve dip kısmın da oluşunca dönüş yapacağına sinyal veriyor demek olabilir.

Bir Yorum Yazın


KATEGORİ LİSTESİ

MENÜ

ETİKET LİSTESİ

Son Eklenen İçerikler