"PATTERNS"

PATTERNS


Finans piyasalarında hareketler trend halindedir.Fakat bu hareketler doğrusal değildir. Çünkü finans piyasaları kaotik yapıya sahiptir.
Formasyonlar aslında düzensizliğin içinde bir düzendir. Ayrıca formasyonlara geçmişteki bazı kalıp hareketlerin tekrarı denilebilir.

Omuz Baş Omuz Formasyonu Fiyatların yükseliş trendinden sonra düşüş trendine geçeceğinin haberini verir. Fiyatlar yükselişini tamamladıktan sonra satıcıların baskın gelmesi ile bir miktar geri çekilir. Ardından alıcıların harekete geçmesi ile büyük bir ivme ile yükselir. Ardından yine bir düşüş gerçekleşir. En sonunda zayıf bir yükselmenin akabinde fiyatlar yönünü aşağıya çevirir.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Fiyatların düşüş trendinden sonra yükseliş trendine geçeceğini söyler. Fiyatlar düşüşünü tamamladıktan sonra alıcılar ile harekete geçer fakat ardından tekrar düşer. Sonra güç kazanır ve yükselir fakat yine düşer. Son olarak beklenen artık alıcıların baskın gelmesi ile yükseliş trendine geçilmesidir.

KAP Geniş bir çukurdur. Fiyatlar sert düşüşün ardından yatay bir trende girerler. Ardından beklenen çukurun kapanması yani fiyatların tekrardan yükselişe geçmesidir.

Çift Tepe Yükseliş trendinden sonra direnç seviyesi ile karşılaşan fiyatın yönünü aşağıya çevirmesi ve ardından tekrar alıcıların baskın gelmesi ile ikinci bir tepe hareketi yapmasıdır. Bundan sonra beklenen artık trendin yönünü aşağıya çevirmesidir. Bu formasyonda iki tepe ve bir dip oluşur.
Çift Dip Aşağı yönlü trendin ardından destek seviyesi ile karşılaşan fiyatın yönünü tekrar yukarı çevirmesi ve gelecek satış baskısı ile tekrar ikinci dibi oluşturmadır. Bundan sonra beklenen düşüş trendinin yönünü yükseliş trendine çevirmesidir. Bu formasyonda iki dip ve bir tepe oluşur.

Üçgen formasyonu belirli bir daralmadan sonra fiyatların yön belirlemesidir.

Yükselen üçgen, zirve seviyeleri birleştirildiğinde yatay bir doğru ve dip seviyeleri birleştirildiğinde yükselen bir doğru oluşturan üçgene benzer bir hareketin daralma sonunda yukarı yönlü hareket etmesidir.

Alçalan üçgen, zirve seviyeleri birleştirildiğinde alçalan bir doğru ve dip seviyeleri birleştirildiğinde yükselen bir doğru oluşturan üçgene benzer bir hareketin daralma sonunda aşağı yönlü hareket etmesidir.

Simetrik üçgen, fiyatların hem zirve hem dip seviyeleri birleştirildiğinde gittikçe daralan bir yapı oluşturmasıdır. Bundan sonra beklenen hareket aşağı yönlü de olabilir yukarı yönlü de

Bayrak ve Flama Bayrak ve Flama formasyonu trendin içinde dinlenmedir. Aşağı ya da yukarı yönlü trend hareketlerinde bir miktar geri çekilen fiyatların üçgen ve dikdörtgene benzer bir yapı oluşturmasıdır. Üçgen yapıya flama, dikdörtgen yapıya bayrak denir. Geri çekilmeden önce oluşan uzun fiyat hareketi ise direk olarak adlandırılır.Bir Yorum Yazın