"INDICATOR / Commodity Channel Index (CCI)"

INDICATOR / Commodity Channel Index (CCI)


İstatiksel ortalamalardan sapış, trendin ve tercihlerin ne yönde değişmekte olduğunun anlaşılabilmesi açısından önemlidir. Gösterge volatilite hakkında da bilgi verir. CCI, +100, -100 de yer alan referans değerlerinin tanımladığı aşırı alım, aşırı satım bölgelerinin kullanımına dayanan göstergedir. 
Aşırı alım ve satım bölgelerini kullanan diğer göstergelerde olduğu gibi, bu bölgelerde dolaşan CCI değerleri bize trendin yakın gelecekte sonlanabileceği sinyallerini vermektedir. Aşırı alım bölgesi fiyatların aşırı yükseldiğini ve her an satışların gelebileceğini söylerken bu bölgelerden yapılacak alımların riskinin arttığını da anlatmaktadır. Aşırı satım bölgesi de fiyatların aşırı düştüğünü ve burada alıma hazır olunması gerektiğini söylerken hala satmamış olanlar açısından satımın çak da mantıklı olmadığını açıklar. Forex piyasalarından ziyade hisse senedi piyasaları için çalışan bir göstergedir.  
CCI göstergesinin -100 seviyesinin altına gelip, buradan bir dönüş yaparak bu seviyenin üzerine çıkması varolan düşüş trendinin gücünü kaybettiği yüksek olasılıkla bir yükselişin yaşanacağını işaret eder ve CCI göstergesinin en güçlü alım sinyalidir. Tam terside satış için sinyaldir.

Bir Yorum Yazın